پزشکیپزشکی وپیراپزشکی

دانلود رایگان جزوه جنین شناسی دانشگاه شهید بهشتی

کانال تلگرام تخصصی شیمی

جنین شناسی یا امبریولوژی( Embryology) دانشی در زمینه بررسی تکامل رویان از زمان بارورسازی تخمک در طی مراحل جنینی است. یاخته‌ها پس از تقسیم، از یک تودهٔ توپر به نام توته به یک توپ توخالی یا جوانه تبدیل می‌گردند. در مرحلهٔ پس از جوانه در یک پایانهٔ خود یک سوراخ پیدا می‌کند.

در انسان، رویان اشاره به تودهٔ پدیدآمده از تقسیم یاختهٔ تخم از لحظه لانه‌گزینی در دیوار رحم تا پایان هفتهٔ هشتم پس از بارورسازی دارد. پس از هفتهٔ هشتم انسان در حال تکامل را جنین می‌نامند. رویان‌های بسیاری از گونه‌ها درطی مراحل نخستین تکامل به یکدیگر شبیه به نظر می‌رسند. دلیل این شباهت تاریخچه مشترک تکاملی میان گونه‌هاست.

ايد دانست كه صفات يك فرد جديد بوسيله ژنهاي بخصوص كه بر روي كروموزومها قرار دارند و از پدر و مادر به ارث ميرسند، مشخص مي شود. انسانها تخميناً داراي ۳۵ هزار ژن بر روي ۴۶ كروموزوم مي باشند. در سلولهاي سوماتيك كروموزومها بصورت ۲۳ جفت همسان ظاهر شده كه ۴۶ ديپلوئيد را مي سازند.

۲۲ جفت كروموزومهاي جور، بنام كروموزومهاي اتوزوم، و يك جفت كروموزومهاي جنسي وجود دارد. اگر هر دو كروموزومهاي جنسي  XX باشند فرد از نظر ژنتيكي مؤنث است و اگر جفت كروموزومهاي جنسي XY باشد، فرد از نظر ژنتيكي مذكر است. در هر زوج، يك كروموزوم از گامت مادري، اووسيت، و كروموزوم ديگر از گامت پدري، اسپرم، شركت مي كند. بنابراين هر گامت حاوي هاپلوئيدي از ۲۳ كروموزوم مي باشد که یکی شدن آنها در زمان باروري منجر به برقراري مجدد تعداد ديپلوئيدي ۴۶ كروموزوم مي گردد.

 

 

جزوه مزبور از جزوات درسی دانشگاه شهید بهشتی در مورد جنین شناسی  و توسط گروه تالیف این دانشگاه تدوین شده است جزوه مزبور در ۱۲۶ صفحه و از طریق لینک زیر قابل دریافت است.

 

دانلود مستقیم

پسورد تمامی فایل ها :               www.endbook.net

‫۴ دیدگاه ها

        1. ابتدا از با نرم افزار وینرر فایل را از حالت زیپ خارج کنید و سپس اجرا کنید .
          رمز فایل ها دقت شود که همگی با حروف کوچک باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 10 =

دکمه بازگشت به بالا