پزشکیپزشکی وپیراپزشکی

دانلود رایگان جزوه هماتولوژی دانشگاه شهید بهشتی

کانال تلگرام تخصصی شیمی

خون‌شناسی یا هماتولوژی (به انگلیسی: hematology) به مطالعه یاخته‌های خونی شامل گویچه‌های سفید، گویچه‌های قرمز و پلاکت ها، انعقاد خون و فرایند خونسازی می‌پردازد. این علم مقدار و ساختمان و عمل سلولهای خونی، پیش سازهای سلولهای خونی را در مغز استخوان، ساختارهای شیمیایی پلاسما و عمل پلاکت‌ها و پروتئین‌هایی که در سیستم انعقادی دخالت دارند را بررسی می‌کند.

خون‌شناسی با رشته‌های مختلف پزشکی و علوم پایه از جمله ایمنی‌شناسی، ژنتیک مولکولی و ژنتیک پزشکی و انسانی ارتباط نزدیک دارد.

به جرات ميتوان گفت كه خون اولين بافتي است كه توسط بشر مورد توجه ،بررسي و تحقيق قرار گرفته است از حدود سال ۱۹۶۶ مشخص گرديد كه خون از دو قسمت تشكيل شده است و حاوي سلولها و مايعي است كه به طور منظم و يك طرفه در سيستم چرخش بسته اي در جريان است و توسط انقباضات ريتميك قلب به جلو رانده ميشود.

خون از ۲ قسمت تشكيل شده است:

مايع شفاف متمايل به زرد و نسبتاً چسبناكي كه به هنگام سانتريفوژ خون در سطح قرار ميگيرد و سرم خون ناميده ميشود اين جزء خون آبكي و حاوي بيش از ۹۰ % آب است. مواد محلول در آن هم از نظر تنوع و هم از نظر مقدار بسيار متفاوت ميباشند كه اعمال مختلفي را به عهده

دارند.

قسمت سلولي كه حدود ۴۵-۵۵ درصد حجم كل خون را شامل شده و داراي سلولهاي خوني  ميباشند.سلولهاي خوني نه تنها از نظر فعاليت هاي فيزيولوژيك بلكه از نظر شكل ، اندازه، رنگ ، همچنين خصوصيات متابوليسم با يكديگر تفاوتهايي دارند كه تا حد امكان در اين درسنامه توضيح داده ميشود.

در ادامه می توانید جزوه مزبور را به رایگان دانلود کنید.

دانلود مستقیم

پسورد تمامی فایل ها :               www.endbook.net

جزوه هماتولوژی عملی
جزوه هماتولوژی دکتر یزدان دوست
جزوه هماتولوژی دانشگاه تهران
جزوه هماتولوژی علوم آزمایشگاهی
جزوه هماتولوژی pdf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + سه =

دکمه بازگشت به بالا