پزشکیپزشکی وپیراپزشکی

دانلود رایگان جزوه فیزیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

کانال تلگرام تخصصی شیمی

فیزیولوژي علم مطالعه نحوه کارکرد موجود زنده و یا نحوه کارکرد اجزاي موجود زنده تعریف م یشود. فیزیولوژي در مورد تغذیه ، حرکت، تولیدمثل و تطابق با محیط درباره موجود زنده صبحت میکند. فيزيولوژي علم بررسي كار اندامهاي بدن در شرايط سلامت است و شرط شناخت اين اعمال، آگاهي به نحوه عملكرد و خصوصيات سلول مي باشد . تمام اجزاي بدن در صورتی عملکرد صحیح دارند که شرایط داخلی بدن ثابت باشد. در واقع در هومئوستازي اگر تغییري در محیط خارجی موجود زنده صورت بگیرد، این تغییر به محیط داخلی اعمال نمی شود یا اگر تغییري در محیط داخلی ایجاد شود، بسیار ناچیز خواهد بود. مثلاً اگر فشار اکسیژن محیط تغییر کند، فشار اکسیژن خون شریانی تغییر نخواهد کرد یا اگر دماي محیط تغییر کند، دماي بدن تغییر نخواهد کرد. اين مجموعه در يازده فصل تنظيم گرديده كه به ساختمان غشا، انتقال مواد، خصوصيات سلولهاي تحريك پذير، پيام رساني و مرگ سلولي نگاهي كوتاه مي اندازد.

در فیزیولوژی به بررسی کارکرد اندام‌های مختلف بدن مثلاً وظیفه قلب در بدن، وظیفه مخچه در بدن، وظیفه کلیه در بدن و غیره پرداخته می‌شود.

فیزیولوژی یکی از مهمترین شاخه‌های بیولوژی است که به مطالعه اعمال حیاتی موجود زنده ، اندامها ، بافتها ، سلولها و عناصر سلول می‌پردازد. برای درک عمیق اعمال حیاتی ، سعی می‌گردد که خواص و روابط بین این اعمال و تغییراتشان در محیط‌های مختلف و یا در شرایط گوناگون موجود زنده مورد بررسی قرار گیرد. فیزیولوژی ، تکامل و توسعه این اعمال در یک گونه و در یک موجود زنده و همچنین تغییرات و تطابق آنها با شرایط محیطی متغیر را مورد مطالعه قرار می‌دهد.

جزوه مزبور به قلم مؤلفين دكتر مهيار جان احمدي – دكتر افسانه الياسي تدوین شده است و دارای ۱۵۱ صفحه می باشد جزوه مزبور با لینک مستقیم و رایگان از طریق لینک زیر قابل دریافت است.

پسورد تمامی فایل ها :               www.endbook.net

دانلود مستقیم

‫۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سه =

دکمه بازگشت به بالا