مهندسی کشاورزی

دانلود رایگان جزوه غلات و دیمکاری دکتری کشاورزی

کانال تلگرام تخصصی شیمی

دیم‌کاری یا کشت دیم نوعی کشاورزی مخصوص مناطق خشک است که در آن تنها بارش‌های آسمانی تامین‌کننده آب مورد نیاز کشتزار و زمین کشاورزی هستند.

کشت دیم، عمدتا در مناطق کوهپایه‌ای یا استپ‌ها صورت می‌پذیرد. بسته به نوع آب و هوا، روش دیم‌کاری متفاوت است. دیم‌کاری روش باستانی کشت در مناطق بیابانی بوده است و اقوام گوناگون در خاور میانه و شمال افریقا از این راه کشاورزی می‌نموده‌اند.

غله واژه اي است عربی و جمع آن غلاة و یا غلات و به معناي در آمدیست که از اجاره املاك بدست می آید و نیز به حاصل زراعت گندم و جو و برنج؛ چاودار- یولاف و ذرت و ذرت خوشه اي را بصورت جمع غلات گویند.

از نظر انرژي تولیدي درمیان غلات (کربوهیدرات)  ذرت با تولید ۸۳۷ کیلو ژول در هکتار و بعد از آن برنج با ۷۳۷ کیلو ژول در هکتار و ذرت خوشه اي با ۴۷۷ کیلو ژول و گندم با ۴۶۰ کیلو ژول به ترتیب داراي مقامهاي اول تا چهارم هستند. غلات را از نقطه نظر درجه حرارت به جوانه زنی به دو گروه تقسیم می کنند:

۱)غلاتی که در آنها حداقل درجه حرارت بین ۱- ۵ درجه سانتی گراد می باشدمانند گندم ، جو ، یولاف و چاودار که معروف به مناطق معتدله با سردسیري یا دانه ریز گویند.

۲ ) غلاتی که در آنها حداقل درجه حرارت براي جوانه زنی نباید کمتر از ۸ درجه سانتی گراد باشد مانند ذرت ، ارزن ، برنج ، ذرت خوشه اي که به آنها غلات گرمسیري یا دانه درشت گویند.

اما به طور کلی درجه اپتیمم درجه حرارت براي رویش تمامی غلات بین ۲۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد است.- مراحل رویشی و زایشی غلات: مراحل رویشی در غلات شامل جوانه زدن ، تشکیل ریشه ها، پنجه زنی و مراحل زایشی با طویل شدن ساقه شروع می شود و تشکیل و ظهور سنبله در مرحله بعدي گرده افشانی وسپس تشکیل دانه و در انتها رسیدن کامل میوه است نه رسیدگی فیزیولوژیک.

جزوه ای که در پیش رو دارید جزوه  غلات و دیمکاری دکتری کشاورزی موسسه سنجش و دانش و مشتمل بر ۱۳۳ صفحه می باشد جزوه شامل مسائل و مثال های فراوان همراه با حل تشریحی مسائل و موضوعات مربوطه می باشد. در اینجا می توانید جزوه غلات و دیمکاری دکتری کشاورزی جهت آمادگی آزمون دکترای رشته کشاورزي را رایگان دانلود کنید.

پسورد:

www.endbook.net

دانلود مستقیم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا