پزشکیپزشکی وپیراپزشکی

دانلود درسنامه نقش هاي پزشكان در نظام سلامت

کانال تلگرام تخصصی شیمی

 

امروزه در جهان دیدگاه جوامع نسبت به نقش پزشکان عمومی و جایگاه آنان در سلامت مردم تغییر یافته و یک نگرش مثبت و جامع بدان بخشیده است به نحوی که از پزشکان عمومی در کلیه سطوح ارائه خدمات بهداشتی درمانی استفاده گردیده و افزون بر آن از توانمندی این نیروهای بالقوه در زمینه های هدایت برنامه ها و مدیریت واحدهای بهداشتی و درمانی و ا نجام پژوهش های علمی کاربردی استفاده بعمل می آید.

مصداق این موضوع انجام طرح پزشک خانواده در کشورهای مختلف از جمله کشور انگلستان، کانادا و … می باشد. بر این اساس ویژگیهای خاصی برای پزشکان عمومی به منظور ایجاد نقش مفید و موثر در عرصه خدمات بهداشتی درمانی بیان گردیده که تحت عنوان پزشکان پنج ستاره مصطلح است این ویژگیها عبارتند از :

– مراقب سلامت

– تصمیم گیرنده

– هماهنگ کننده

– هدایت کننده

– مدیر

برخورداری از ویژگیهای فوق موجبات تقویت مدیریت برنامه های بهداشتی گردیده و زمینه مساعدی را برای ارتقاء سلامت جامعه و مردم فراهم می سازد. با یک نگاه کارشناسانه به وضع موجود و جایگاه پزشکان عمومی در کشور ما وجود نارساییهای خرد و کلان بر کسی پوشیده نیست که از اهم آنها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

۱- کثرت پزشکان عمومی و مشکل اشتغال آنان در بخشهای مختلف جامعه

۲- موانع حدی در بکارگیری پزشکان جهت خدمت در سیستم شبکه بهداشت و درمان

۳- روشن نبودن جایگاه پزشک عمومی در سیستم بهداشت و درمان کشور که موجب گرایش شدید پزشکان عمومی برای پیوستن به رشته های تخصصی گردیده و لذا پزشکان عمومی به وضعیت فعلی بعنوان یک شغل موقت و فرعی می نگرند. که این قضیه موجب می گردد تا پزشکان عمومی به وظایف اصلی خودآنگونه که باید عمل ننمایند.

 

دانلود با لینک مستقیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

دکمه بازگشت به بالا